• Yenice Orman İşletme Müdürlüğü, Kızılkaya Orman İşletme Şefliği dahilinde Birliğimize Bağlı S.S. Şenköy Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklarımı Yenice Orman İşletme Müdürlüğü, Kızılkaya Orman İşletme Şefliği dahilinde Birliğimize Bağlı S.S. Şenköy Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklarımı
 • Bursa OR-KOOP bölge Birliği "1163 sayılı kooperatifler kanunu" bilgilendirme toplantısını inegöl Bursa OR-KOOP bölge Birliği "1163 sayılı kooperatifler kanunu" bilgilendirme toplantısını inegöl'de gerçekleştirdi.
 • Bursa Or-Koop dağ yöresinde büyük bir ihtiyaç haline gelen iş makinası konusunda sundugu proje gündeme geldi. Bursa Or-Koop dağ yöresinde büyük bir ihtiyaç haline gelen iş makinası konusunda sundugu proje gündeme geldi.
 • Sinan Aydın " Orman Köylüsü Sadece Orman Yangınlarında Hatırlanıyor" dedi.
Sinan Aydın " Orman Köylüsü Sadece Orman Yangınlarında Hatırlanıyor" dedi.
 • Ahmet Çetiner "Orman Köylüsü Aç mı Kalacak?" dedi.
Ahmet Çetiner "Orman Köylüsü Aç mı Kalacak?" dedi.
 • Cengiz İnan " Devlet Orman Köylüsüne Sahip Çıkmalı " dedi.
Cengiz İnan " Devlet Orman Köylüsüne Sahip Çıkmalı " dedi.
 • Şükrü Atilla " Devletten İstediğimiz Vahidi Fiyatların İyileştirilmesi" dedi
Şükrü Atilla " Devletten İstediğimiz Vahidi Fiyatların İyileştirilmesi" dedi
 • Fahrettin Cebeci " Dikili Damgalar Ormanlarımızı Tüketiyor " dedi.
Fahrettin Cebeci " Dikili Damgalar Ormanlarımızı Tüketiyor " dedi.
 • Yaşar Uğurlu "Orman Bölge Müdürlüklerinin Dikili Satış Israrı Kooperatifleri Bitirdi" dedi
Yaşar Uğurlu "Orman Bölge Müdürlüklerinin Dikili Satış Israrı Kooperatifleri Bitirdi" dedi
 • Hasan Arslan " Orman Köylüsü Bedava Çalışıyor " dedi.
Hasan Arslan " Orman Köylüsü Bedava Çalışıyor " dedi.
   
Türkiye Bitkileri Veri Sistemi
 • DUYURULAR


    Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) dünya çapındaki kooperatifleri birleştiren, temsil eden ve onlara hizmet veren bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur.

    1895 yılında kurulmuş olan ICA’nın 94 ülkeden ekonominin tüm sektörlerinde faaliyet gösteren 249 üye örgütü bulunmaktadır. Bu kooperatifler tüm dünyada 800 milyondan fazla bireyi temsil etmektedirler.

 International Co-operative Alliance

 

89. ICA Uluslararası Kooperatif

17. BM Uluslararası Kooperatifler Günü   

2 Temmuz 2011

"Gençlik, kooperatif girişimciliğin geleceği"

2011 Uluslararası Kooperatifler Günü’nün teması, kooperatif modeli girişiminin gençliği nasıl başarıyla güçlendireceğinin altını çizmektedir. Bu, 2011 Ağustos’unda, 2012 Birleşmiş Milletler Uluslararası Kooperatifler Yılının başlangıcının hemen öncesinde yapılacak Birleşmiş Milletler Uluslararası Gençlik Yılı kutlamalarına bağlanmaktadır. Gençlik Yılı, kuşaklar arasında diyalog kurulmasını ve anlayışın sağlanmasını teşvik etmekte ve barışı, insan haklar ve özgürlüklerine saygıyı ve dayanışmayı desteklemektedir.

Uluslararası Kooperatifler Günü, kooperatiflerde paydaş olan herkesin, genç insanların kooperatifçilik hareketine katılımlarını desteklemelerine olan gereksinime seslenmektedir. Çoğu kes, gençler, kooperatif girişim modeli hakkında bilgi sahibi değillerdir; onlar, kooperatiflerin genellikle okul müfredatında yer almaması nedeniyle, kooperatiflerin ne olduğunu öğrenememektedirler. Gençler, bunun yanında, yararlandıkları ürün ve hizmetlerin kooperatifler tarafından sağlandıklarının da farkında olmayabilirler.  

Bununla birlikte, kooperatifler genç insanlara uygulama ve strateji gereksinimlerine hitap eden fırsatlar sağlamaktadır. Kooperatifler onlara, kendi işlerini kurabilmeleri için bir girişim modeli sunarlar. Sundukları olanaklar, genç insanlara, daha demokratik, sorumlu ve etik iş faaliyetlerine ilişkin taleplerine seslenen girimlerde istihdam edilme fırsatları sağlar.  

Toplumsal medyanın, daha önce hiç görülmemiş bir boyutla gençleri bağladığı böyle bir zamanda, kooperatifler benzersiz fırsatlar görmektedirler. Kooperatif, bu yetişmekte olan kuşağa son derece çekici gelen iş birliği biçimlerini toplayan bir modeldir.   

Kooperatifler,  gençlere, profesyonel iş deneyimi kazanma, daha ileri eğitim alma ve yeterlik geliştirme fırsatları sağlarken, onların kooperatiflerde karar alma mekanizmasına katılmalarını ya da kendi kooperatiflerini kurmalarını teşvik ederler.

ICA’nın gençlikle ilişkisi çok eskiye dayanmaktadır. ICA Yönetim Kurulu, ilk gençlik temsilcisinin, Kurulun oturumlarına tam katılımını 2003 yılında kararlaştırmış ve ICA, 2008 yılında da ICA Genel Kurulunun, bir gençlik temsilcisinin, yönetim kurulu üyesi olarak seçilmesini resmileştirmiştir.    

Ayrıca, ICA’nın şunları hedefleyen, etkin bir Gençlik Ağı da vardır:

 • Farkı ülkelerden genç kooperatifçilerin bağlantı kurmasına ve deneyimlerini ve fikirlerini paylaşmalarına yardımcı olmak;
 • Genç kooperatifçilerin, daha yaygın kooperatifçilik hareketi hakkında daha fazla bilgi edinebilecekleri bir ortam yaratmak;
 • Hareketin dışındaki genç insanları, eğitim ve destek vererek, harekete katılmalarını sağlamak;
 • Genç kooperatifçilere, gençlik sorunlarının profilini yükseltmek ve hem de gençliğin perspektifinin daha geniş tartışmalarda yer almasını sağlamak üzere, hareketin geri kalan bölümüyle bağlantılanma erki vermek.  

ICA, 2012 Uluslararası Kooperatifler yılına ait öncüllerinin bir bölümü olarak, daha çok gencin kooperatifçilik hareketine katılımını sağlamayı hedeflemektedir. ICA, işbirliğinin gençlik nazarındaki değerleri ve ilkelerinin tanıtılması amacıyla, dünyanın her yerinden genç insanlara açık bir sanat yarışması düzenlemektedir. Coop’Art yarışması. Katılımcılar projelerini, bu konuya ayrılmış bir web sayfası yoluyla 2011 Kasım’ından 2012 Mayıs ayı2na kadar sunabilecekler ve ödül töreni 2012 Kasım’ında, Manchester’de yapılacaktır. 16 - 35 yaşları arasındaki herkes katılımcı olabilir. Yarışma üç kategoride yapılacaktır: müzik, video ve fotoğraf. Amaç, genç insanların dünya çapındaki kooperatifçilik hareketi bilincini yükseltmek üzere, kooperatifçiliğin ülkelerini onlara çekici gelecek bir yoldan tanıtmaktır.

Bu Uluslararası Kooperatifler Günü’nde, ICA, dünyanın her yerindeki kooperatifçileri, gençlerin kooperatifçilik hareketine katılmalarını sağlamaya ve onların gelecekteki liderliklerine yatırım yapmaya davet eder.