• Yenice Orman İşletme Müdürlüğü, Kızılkaya Orman İşletme Şefliği dahilinde Birliğimize Bağlı S.S. Şenköy Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklarımı Yenice Orman İşletme Müdürlüğü, Kızılkaya Orman İşletme Şefliği dahilinde Birliğimize Bağlı S.S. Şenköy Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklarımı
 • Bursa OR-KOOP bölge Birliği "1163 sayılı kooperatifler kanunu" bilgilendirme toplantısını inegöl Bursa OR-KOOP bölge Birliği "1163 sayılı kooperatifler kanunu" bilgilendirme toplantısını inegöl'de gerçekleştirdi.
 • Bursa Or-Koop dağ yöresinde büyük bir ihtiyaç haline gelen iş makinası konusunda sundugu proje gündeme geldi. Bursa Or-Koop dağ yöresinde büyük bir ihtiyaç haline gelen iş makinası konusunda sundugu proje gündeme geldi.
 • Sinan Aydın " Orman Köylüsü Sadece Orman Yangınlarında Hatırlanıyor" dedi.
Sinan Aydın " Orman Köylüsü Sadece Orman Yangınlarında Hatırlanıyor" dedi.
 • Ahmet Çetiner "Orman Köylüsü Aç mı Kalacak?" dedi.
Ahmet Çetiner "Orman Köylüsü Aç mı Kalacak?" dedi.
 • Cengiz İnan " Devlet Orman Köylüsüne Sahip Çıkmalı " dedi.
Cengiz İnan " Devlet Orman Köylüsüne Sahip Çıkmalı " dedi.
 • Şükrü Atilla " Devletten İstediğimiz Vahidi Fiyatların İyileştirilmesi" dedi
Şükrü Atilla " Devletten İstediğimiz Vahidi Fiyatların İyileştirilmesi" dedi
 • Fahrettin Cebeci " Dikili Damgalar Ormanlarımızı Tüketiyor " dedi.
Fahrettin Cebeci " Dikili Damgalar Ormanlarımızı Tüketiyor " dedi.
 • Yaşar Uğurlu "Orman Bölge Müdürlüklerinin Dikili Satış Israrı Kooperatifleri Bitirdi" dedi
Yaşar Uğurlu "Orman Bölge Müdürlüklerinin Dikili Satış Israrı Kooperatifleri Bitirdi" dedi
 • Hasan Arslan " Orman Köylüsü Bedava Çalışıyor " dedi.
Hasan Arslan " Orman Köylüsü Bedava Çalışıyor " dedi.
   
Türkiye Bitkileri Veri Sistemi
 • HABER DETAYI

Ulusal Yeterlilik Sistemi (UYS) Kapsamında Sınav ve Belgelendirme Uygulamaları Eğitimi ve Bilgilendirme Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

OR-KOOP Merkez Birliği Orman İşçiliğinde Meslek Standartlarının ve Yeterliliklerinin hazırlanması sonrası çalışmalarını sürdürüyor. OR-KOOP bünyesinde oluşturulan “Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme” biriminde görev yapacak 51 personel için 13-14-15 Aralık 2015 tarihlerinde Ankara’da eğitim ve bilgilendirme çalışması yapıldı.


Eğitim çalışmasının açılışında, Genel Başkanımız Cafer YÜKSEL yapmış olduğu konuşmada; “orman işçiliğinin AB normlarında, uluslararası yetkinliğinin belgelendirilmesi bakımından önemli bir aşama da olduğumuzu” belirtti.

YÜKSEL; “Ulusal Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme çalışması, yıllardır var olan fakat dikkate alınmayan bir ihtiyacın gereğidir. Bu çalışma, ormanda çalışan, sıfatı belli olmayan, istatistiklerimizde ne kadar kaza-ölüm olduğunun cevabını dahi tam olarak veremediğimiz bir ortamda son derece önemli bir ihtiyacı karşılayacak, Orman İşçiliği tanımlı bir meslek haline gelecek, dünya standartlarında orman işçiliğinin tanımlaması yapılacak, en basit ifade ile nasıl ki araba kullanmak için ehliyet alınıyorsa, orman işçiliği yapabilmek için de yeterlilik belgesi alınacaktır. OR-KOOP olarak böylesine kıymetli bir çalışmayı yapmaktan son derece mutluyuz. 2 yıl önce başladık. Bu süre içerisinde büyük bir titizlik ve özveri ile çalışan başta Genel Müdürümüz Erdem KAPLAN ve bütün personelimize, danışman firma EDUSER’e ve destek veren herkese teşekkür ediyorum.
 
Bu süreçte her şeyi eksiksiz yapabilmek için bilgiye ihtiyacımız var. Bu bağlamda üç günlük eğitim toplantısı son derece önemli” dedi.

   
Programda, Genel Müdürümüz Erdem KAPLAN; ormancılıkla ilgili olarak hazırlanan Ulusal Meslek Standartları (UMS) ve Ulusal Yeterliliklere (UY) ilişkin açıklamalarda bulundu. Programın Eğitim bölümünde, Çalışma Hayatında ve Ormancılıkta İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verdi.
   
Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Biriminde tüm tarafların (kamu, özel sektör, çalışanlar ve sivil toplum kuruluşları) temsil edildiği komiteler oluşturulması yanında, belgelendirme sınavında görev alacak uzmanlara Ulusal Yeterlilik Sisteminin kuruluşu ve işleyişi hakkında bilgi ve dokümanlar verildi. Ayrıca İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili TS EN Standartları Uygulamaları Eğitimi yapılarak, sertifikalandırıldı.
   
Program, danışman firma EDUSER’in uzmanları; Hayrünnisa Saldıroğlu, Eyüp Onat ve Büşra Canan Eren’in vermiş oldukları eğitimler ile 15 Aralık’ta sona erdiğinde, katılımcılar; bu çalışmadan dolayı, büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.