• Yenice Orman İşletme Müdürlüğü, Kızılkaya Orman İşletme Şefliği dahilinde Birliğimize Bağlı S.S. Şenköy Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklarımı Yenice Orman İşletme Müdürlüğü, Kızılkaya Orman İşletme Şefliği dahilinde Birliğimize Bağlı S.S. Şenköy Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklarımı
 • Bursa OR-KOOP bölge Birliği "1163 sayılı kooperatifler kanunu" bilgilendirme toplantısını inegöl Bursa OR-KOOP bölge Birliği "1163 sayılı kooperatifler kanunu" bilgilendirme toplantısını inegöl'de gerçekleştirdi.
 • Bursa Or-Koop dağ yöresinde büyük bir ihtiyaç haline gelen iş makinası konusunda sundugu proje gündeme geldi. Bursa Or-Koop dağ yöresinde büyük bir ihtiyaç haline gelen iş makinası konusunda sundugu proje gündeme geldi.
 • Sinan Aydın " Orman Köylüsü Sadece Orman Yangınlarında Hatırlanıyor" dedi.
Sinan Aydın " Orman Köylüsü Sadece Orman Yangınlarında Hatırlanıyor" dedi.
 • Ahmet Çetiner "Orman Köylüsü Aç mı Kalacak?" dedi.
Ahmet Çetiner "Orman Köylüsü Aç mı Kalacak?" dedi.
 • Cengiz İnan " Devlet Orman Köylüsüne Sahip Çıkmalı " dedi.
Cengiz İnan " Devlet Orman Köylüsüne Sahip Çıkmalı " dedi.
 • Şükrü Atilla " Devletten İstediğimiz Vahidi Fiyatların İyileştirilmesi" dedi
Şükrü Atilla " Devletten İstediğimiz Vahidi Fiyatların İyileştirilmesi" dedi
 • Fahrettin Cebeci " Dikili Damgalar Ormanlarımızı Tüketiyor " dedi.
Fahrettin Cebeci " Dikili Damgalar Ormanlarımızı Tüketiyor " dedi.
 • Yaşar Uğurlu "Orman Bölge Müdürlüklerinin Dikili Satış Israrı Kooperatifleri Bitirdi" dedi
Yaşar Uğurlu "Orman Bölge Müdürlüklerinin Dikili Satış Israrı Kooperatifleri Bitirdi" dedi
 • Hasan Arslan " Orman Köylüsü Bedava Çalışıyor " dedi.
Hasan Arslan " Orman Köylüsü Bedava Çalışıyor " dedi.
   
Türkiye Bitkileri Veri Sistemi
 • HABER DETAYI

TEST-OR Projesi Açılış Toplantısı Yapıldı

 Merkez Birliğimizin Yeni Projesi, “Ormancılık Sektöründe Ulusal Yeterliliklere Dayalı Belgelendirmenin Geliştirilmesi Projesi (TEST-OR)” açılış töreni Ankara Büyükhanlı Park Otel’in Likya Salonu’nda gerçekleşti. Mesleki Yeterlilik Kurumu Meslek Standartları Daire Başkanı Yaprak Akçay Zileli, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanı Burak Çağatay Doğan’ın yanı sıra Ulusal Yeterlilik Sistemi MYK Uzman Yardımcısı Korel Ünsal, OGM Odun Dışı Orman Ürünleri Şube Müdürü Özgür Balcı,  OR-KOOP Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve OR-KOOP Bölge Birlik Başkanlarımız ile çok sayıda davetli katıldı.  Tören  Genel Başkanımız Cafer Yüksel’in açılış konuşması ile başladı.

Genel Başkanımız Cafer Yüksel; “2014 yılının Şubat ayından bu yana Mesleki Yeterlilik Kurumumuz ile yapılan ortak çalışmalar neticesinde bu işe soyunduk. O zamandan bu zamana yoğun ve hummalı bir çalışma içine girdik. Ağaçtan ve yerden toplanan çok değerli ürünler var. Biz AB mevzuatına ve uluslararası mevzuata uygun olarak bir belge vereceğiz. Bu belge aslında ormanda çalışma ehliyeti anlamına geliyor. Yani ormanda ne yapabileceğini gösteren bir belge olacak. Bu belgeyi bu işi yapma becerisine sahip olan kişiler alabilecek. Özkaynaklarımızla başlamış olduğumuz bu süreci usule uygun tamamlayacağız, işimizi yarım bırakmayacağız. Tüm kadromuz ile güzel bir iş yapacağımızın farkında olarak bu işe koyulduk. 18 ay sürecek olan bu proje için, 1 ayı bitti 17 ay kaldı, emek veren ve verecek olan herkese teşekkür ediyorum. Projemizin ülkemize, ormancılığa ve orman köylüsüne hayırlı olmasını diliyorum “ dedi.      

                                 

Mesleki Yeterlilik Kurumu Meslek Standartları Daire Başkanı Yaprak Akçay Zileli de bir konuşma yaptı. Bu projenin de temeli 2014 yılının Şubat ayına dayanmakta. 24 Mayıs 2014 tarihinde imzalanan protokol ile işbirliğimiz başlamıştır. Protokolümüz kapsamında hem meslek standardının hem de yeterliliğin hazırlanması taahhüt edilmiştir“ ifadelerine yer verdi.      

                           

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı ise konuşmasında şunları söyledi: “Kurulacak olan yeni bir merkez ile belli mesleklerde belli standartları geliştireceğiz. Biz bu merkezi, AB üyesi ülkelerde ormancılıkla ilgili neler yapılıyor, ormancılık sektöründe çalışanlar hangi yöntemleri kullanıyor, ağaçları nasıl koruyorlar gibi bilgileri alabilmek için bir köprü olarak kullanacağız”.                           

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanı Burak Çağatay Doğan ise “ Sayın başkanımızı 70 adet proje başvurusu arasında uzun ve çok meşakkatli geçen bir değerlendirmenin ardından diğer 13 projeyle birlikte kabul edilen bu projesi için tebrik ediyor ve herkese hayırlı olmasını diliyorum. Meslek standartlarını belirlemekle bir mesleğin en iyi şekilde yapılabilmesi için gerekli bilgi, beceri, tavır ve tutumların neler olduğunu tanımlamış oluyoruz. Bugün açılışını yapmış olduğumuz OR-KOOP’a ait TEST-OR adlı projeyle ağaç işleri, kağıt ve kağıt ürünleri sektöründe de mesleki yeterlilikler sisteminin kurulması için önemli adımlar atılacaktır” dedi.

      

Açılış konuşmalarının ardından projeye ilişkin bir tanıtım konferansı düzenlendi. Konferansta; MYK Uzman Yardımcısı Korel Ünsal, OGM Odun Dışı Orman Ürünleri Şube Müdürü Özgür Balcı ve Genel Müdürümüz Erdem Kaplan katılımcılara projenin detaylarını aktardı.                     

Genel Müdürümüz Erdem Kaplan sunumunda, “ Ormancılık alanında mesleki yeterlilik belgelendirme çalışmaları yapmak üzere 18 Şubat 2014’te ilgili kurumların yoğun katılımıyla bir çalıştay düzenledik. Bu çalıştayda ormancılık alanındaki meslekleri belirlemeye çalıştık. Meslekleri belirledikten sonra tekrar toplanarak ormancılık meslek haritasını çıkardık” dedi.    

                          

Kaplan, konuşmasının son bölümünde projenin genel ve özel amaçlarına da değindi; “Projenin genel amacı, orman köylüsünün mesleki yeterliliğini ve niteliklerini geliştirerek, yaşam standartlarını iyileştirmek ayrıca ormancılıkta Avrupa standartlarına uygun üretim yapılmasına katkı sağlamaktır. Projenin özel amaçları ise, orman işçiliğinde 3 meslekte ulusal standart ve yeterlilikler oluşturmak, orman işçiliğinde çalışanların belgelendirmesi için gerekli altyapıyı oluşturmak, sınav ve belgelendirme merkezi kurulması ve hizmet kapasitesinin gelişimini sağlamaktır” dedi.               

TEST-OR Açılış Töreni, konuşmaların ardından hatıra fotoğrafı çekimi ve öğle yemeği ile sona erdi.

İzlemek İçin Tıklayınız.>>>